Terapie‎ > ‎

Stymulacja systemu taktylnego

System taktylny to inaczej układ czucia powierzchownego odbierający wrażenia dotykowe z powierzchni skóry, która poprzez swoje liczne receptory jest największym narządem zmysłu naszego ciała. Poprzez skórę odbieramy wrażenia dotyku, ucisku, bólu, temperatury.

Bodźce dotykowe pobudzają wiele poziomów ośrodkowego układu nerwowego odpowiadając w ten sposób na jego dojrzewanie oraz poziom pobudzenia, czyli m.in. zdolność uczenia się, samopoczucie, funkcjonowanie.

Stymulacja systemu taktylnego to rodzaj masażu regulujący pracę nie tylko układu czucia powierzchownego, lecz również jest to forma terapii pomagająca dzieciom wyciszyć się, kontrolować poziom pobudzenia i regulować własne zachowanie. W czasie masażu stymuluje się także czucie głębokie (tzw. propriocepcję), które odpowiada za świadomość własnego ciała, jego ułożenia w przestrzeni i kontrolę ruchu. Poprzez te wszystkie elementy poprawia się samopoczucie dziecka, koncentracja uwagi, tempo nauki, jak również jego kontakty z otoczeniem.