Terapie‎ > ‎

Kinesiology taping

Metoda Kinesiology Taping (plastrowanie dynamiczne) została opracowana przez japońskiego chiropraktyka doktora Kenzo Kase w latach siedemdziesiątych XX wieku. Polega ona na aplikacji specyficznych taśm (plastrów) na skórę pacjenta, dzięki czemu osiągnąć można różne efekty terapeutyczne w zależności od sposobu aplikacji.

Kinesiology taping stosuje się:
  • w leczeniu dysfunkcji narządy ruchu (przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przyspieszanie procesów gojenia, w celu korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji stawu i wspomagania funkcji grup mięśniowych),
  • przy wskazaniach do drenażu limfatycznego,
  • przy bliznach i krwiakach,
  • w celu normalizacji napięcia mięśniowego (zarówno rozluźnienia, jak i poprawy napięcia).

Taśmy oddziaływają bezpośrednio na skórę (czyli na zakończenia nerwowe i receptory bólowe, czucia dotyku powierzchniowego oraz czucia głębokiego), a poprzez nią na powięzie, mięśnie, układ limfatyczny i dalej ich wpływ przenosi się na układ nerwowy, krwionośny oraz układ stawowy, co pozwala na wszechstronne wykorzystanie tej techniki w procesie terapeutycznym.

Cechami charakterystycznymi plastra są: elastyczność i rozciągliwość tylko na długość, ciężar i grubość zbliżone do parametrów skóry, hipoalergiczność i właściwości wodoodporne.

Plastry nie są nasączone żadnym lekiem - dzięki czemu mogą być techniką terapeutyczną lub wspomagającą proces terapii każdego pacjenta, niezależnie od wieku i innych dolegliwości - ich efektywność zależy wyłącznie od miejsca i techniki aplikacji.

 Kinesiology taping jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, nie wyklucza innych form terapii, efekty widoczne wkrótce po zaklejeniu i utrzymują się po usunięciu plastra. Aplikacja pozostaje na skórze od kilku dni do tygodni, jednak nie zalecam noszenia go dłużej niż tydzień.

Jacek Szewczak - sześciokrotny mistrz Polski Ju-jitsu, ośmiokrotny zdobywca Pucharu polski Ju-jitsu, dwukrotny mistrz Polski Ju-jitsu sportowego i grapplingu, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Pucharów Europy w Ju-jitsu, wielokrotny medalista mistrzostw Polski judo, uczestnik walk MMA.